reklama

Veľký Čínsky Firewall

Ako to vlastne je s tou cenzúrou v Číne ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ako to vlastneje s tou cenzúrou internetu v Číne ? Fenomén "ochrany" čínskych surferov je známy vo svete pod menom "VEĽKÝ ČÍNSKY FIREWALLl" - evidentnánáražka na Veľký čínsky múr. Niektorí odborníci ho považujú za asi tak efektínvy ako kondómy. Ale to nechajme fakt na odborníkov.

Tento "múr" sa dá sa obísť hlavne používaním proxy serverov ktore sú za firewalom a očividne u niektorých ISP funguje aj jednoduchá zmena DNS.

Zaujímavé je čo vlastne čínska vláda blokuje. Podla rôznych zdrojov ide najme o:
- zahraničné chaty
- Informácie o Falun Gong, kresťanstve a väčšine náboženstiev
- správy zo zahraničných zdrojov, hlavne stránky s diskusnými fórami
- niektore stránky o Tibete, Taiwane a Hong Kongu
- pornografické stránky

Jedným časom čínska vláda dokonca blokovala google.com a wikipediu. Momentálne čiastočne blokujeniektore strankym z google cache. Zdá sa však, že v tom majú "veľkí bratia" chaos, preže celá cenzúra je nekonzistentná.

Veľké firmy ako AOL, alebo Google, ktoré chcu podnikať na čínskom trhu sa museli podriadiť požiadavkam čínskej vlády na obmedzenie "škodlivého" obsahu na ich serveroch. A tak vám Google v Číne vypľuje veľmi obmedzené výsledky vyhľadávania. Dokonca existujú špeciálne filtrované verzie niektorých webov ktoré fungujú iba na čínskom internete.

Cenzúra funguje veľmi partizánskym spôsobom. Pokiaľ sa snažíte prísť na stránku, ktoráje blokovaná tak vám nevyskočí žiadna hláška typu "Po návšteve súdruhov Fica, Ruska a Schustera spolu budujeme krajšie zajtrajšky a stránka ktorú by ste radi videli nie je v zájme budovateľského úsilia tejto päťročnice, Váš pokus bol zaznamený.", ale stránka sa začne veľmi pomaly načítavať. Vzápätí sa objaví chybové hlásenie, prípadne prehliadač automaticky presmerujena niektorý z čínskych vyhľadávačov.

Takisto je zaujímavá štruktúrá potrebná na beh takejto cenzúry. O cenzúru sa stará orwelovských 30.000 "monitorov", ktorí blokujú okolo 50.000 stranok. Takisto existuje team ludi tzv. Big Mamas, tieto Mamas vymazávaú niektore z diskusných príspevkov na čínskych internetových fórach podobným spôsobom ako to robí napríklad server SME. (aj keď to asi nie je úplne to isté)

Je tu ešte skupina ľudí vytvárajúcich nástroje, ktorými sa dá takáto ochrana obísť.
http://www.ultrareach.com/
http://anon.inf.tu-dresden.de/index_en.html

V tejto súvislosti je zaujímavá aj stránka organizácie Digital Freedom Network

Posledná zaujímavá informácia je tiež, že Čína nie je samotná ktorá blokuje obsach niektorých stránok. Okrem nej to robí aj Nemecko (neonacistické stránky) a množstvo ďalších krajín (Barma, Tunisko, Malajzia, Sýria, Južná Kórea, Severná Kórea a ďalšie krajiny).

M. Blažej Garbiar

M. Blažej Garbiar

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu